image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
Ostatnie wpisy
Search
 

Nowości

Dermotrychologia w Upiększalni

Zdrowe i piękne włosy bez wątpienia dodają nam pewności siebie. Niestety, bardzo często ich kondycja odbiega od naszych oczekiwań. Ostatnie lata, pandemia, wysoki poziom stresu w jakim żyjemy, spowodowały, że coraz więcej osób boryka się z zaburzeniami w obszarze skóry głowy i włosów. Gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na trychologów – specjalistów, którzy potrafią zdiagnozować problem i zaplanować właściwe postępowanie terapeutyczne. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, wprowadziliśmy w Upiększalni usługi trychologiczne. 

Czym jest trychologia?

Trychologia jest nauka interdyscyplinarną, czyli łączy wiedzę z wielu dziedzin. Dotyka tematów związanych z anatomią, dermatologią, endokrynologią, a także chemią kosmetyczną, kosmetologią, dietetyką, fizjoterapią i psychologią. Greckie słowo trikhos oznacza włos i stąd wzięła się nazwa tej szerokiej dziedziny, zajmującej się problemami skóry głowy i włosów. Jako nauka trychologia narodziła się w Londynie w drugiej połowie XIX wieku, kiedy rozpoczęto badania nad wypadaniem włosów. 

Czy trycholog to lekarz?

Trycholog może, ale nie musi być lekarzem. Jako nieformalna dziedzina medyczna, trychologia jest praktykowana zwłaszcza przez lekarzy dermatologów, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry i włosów za pomocą środków i procedur medycznych. Mówimy wówczas o trychologii leczniczej. 

Istnieje także trychologia kosmetyczna, której zadaniem jest diagnozowanie stanu skóry i włosów. Trycholog kosmetyczny nie leczy, a zajmuje się profilaktyką i wspieraniem działań terapeutycznych za pomocą metod, które nie wymagają medycznego wykształcenia. Takimi trychologami mogą zostać odpowiednio przeszkoleni kosmetolodzy, fryzjerzy i inni specjaliści, którzy na co dzień pracują ze skóra i włosami. 

W czym może pomóc trycholog?

Po pierwsze, trycholog zajmuje się profilaktyką. Warto zwrócić się do niego, jeśli chcemy prawidłowo pielęgnować skórę głowy, ale gubimy się w gąszczu napływających zewsząd porad i informacji. Tak jak w przypadku twarzy, tak i dla zdrowia skóry głowy kluczowa jest dobrze dobrana pielęgnacja domowa. Dlatego pierwszym krokiem będzie zawsze diagnoza stanu skóry i włosów. Dzięki temu możemy stwierdzić, jakich dokładnie składników i preparatów potrzebujemy, by zachować je w dobrej kondycji. 

Po drugie, warto zgłosić się do trychologa zawsze, gdy stan skóry głowy i włosów zaczyna nas niepokoić. Kiedy zauważamy, że skóra zaczęła się bardziej przetłuszczać lub jest mocno wysuszona, pojawił się świąd, łupież czy wzmożone wypadanie włosów, to sygnał, że czas umówić się na konsultację. Warto podkreślić, że problemy w obszarze skóry głowy nie pojawiają się nagle. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na skuteczną pomoc. 

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

Konsultacja trychologiczna, czyli pierwsza wizyta w gabinecie trychologa ma na celu zdiagnozowanie stanu skóry i włosów i opracowanie planu pielęgnacyjno – terapeutycznego. Na początku trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad, w trakcie którego zadaje pytania o zdrowie, przebieg ewentualnego leczenia, styl życia, nasze nawyki i dotychczasową pielęgnację. Kolejnym etapem jest badanie przeprowadzane za pomocą mikrokamery. To urządzenie, które pozwala obejrzeć skórę i ujścia mieszków włosowych w bardzo dużym powiększeniu. Dzięki niemu możemy zauważyć niewidoczne gołym okiem symptomy różnych dolegliwości.     
Trycholog może poprosić nas również o przyniesienie aktualnych wyników badań krwi i jeśli coś go zaniepokoi, skieruje nas do lekarza. 

Z jakimi problemami można zgłosić się do trychologa?

Z wszystkim, co w funkcjonowaniu naszej skóry głowy i włosów zaczęło odbiegać od normy. Do najczęstszych problemów trychologicznych należą: 

  • Łysienie androgenowe 
  • Łysienie plackowate
  • Nadmierne wypadanie włosów 
  • Łupież tłusty i suchy 
  • Łojotok 
  • Łojotokowe zapalenie skóry 
  • Zapalenie mieszków włosowych 
  • Atopowe zapalenie skóry 
  • Świąd i bolesność skóry 
  • Zmiana struktury włosa 
  • Łuszczyca skóry głowy 

Nawet, jeśli konieczne okaże się leczenie farmakologiczne, to prawidłowa pielęgnacja poprawi nasz komfort i przyspieszy powrót skóry do równowagi. 

Dlaczego warto stosować kosmetyki trychologiczne? 

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem szamponów i odżywek, które mają poprawić kondycję włosów. Trzeba jednak pamiętać, że zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry. Każda skóra ma inne potrzeby, a jej stan zależny jest od szeregu różnych czynników. Składniki aktywne w preparatach drogeryjnych zazwyczaj nie występują w stężeniach, które mogłyby wywierać istotny wpływ na poprawę funkcjonowania skóry. Mając tą świadomość, zdecydowaliśmy się na współpracę z uznaną na świecie, hiszpańską marką trychologiczną Kapyderm. 

Kapyderm to wysokie stężenia ekstraktów roślinnych i innych aktywnie działających składników terapeutycznych. Dzięki połączeniu natury i biotechnologii trzymamy dziś w rękach skuteczne rozwiązania na najczęstsze problemy trychologiczne. Każdy produkt marki, nim trafi na rynek, jest latami badany i testowany, co daje nam pewność wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa. Kosmetyki Kapyderm są dobrze tolerowane przez różne skóry i nie wywołują efektów niepożądanych.  

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, już dziś zapraszamy na konsultację, w trakcie której nasz trycholog odpowie na Twoje pytania i opracuje indywidualny plan pielęgnacji.